Určeno rodičům začínajících fotbalistů a fotbalistek (4-6let) 

 Nejedná se o materiál z Wikipedie, ale jen základní rady a tipy. Věříme, že vám pomohou v základní orientaci.

Případné další dotazy rádi zodpoví trenéři.  

Mějte radost ze svých dětí i ze hry!  

MÉ DÍTĚ A FOTBALISTA?

Proč ne? Co byste měli vědět…

Jak začít?

Netlačit na pilu! Pro dítě je ideální začít se všeobecnou pohybovou přípravou (od 4-5 let). Za rok, za dva, může přejít do fotbalové přípravky. Velmi záleží na tom, jakou bude mít doma podporu. Když rodiče sledují své dítě na tréninku, roste jeho motivace, protože cítí, že se doma o něj zajímají. Pak si může fotbal opravdu zamilovat. Záleží i na tom, jaké potká trenéry.

Jaký je roční fotbalový cyklus?

1. Podzim (září - říjen): 2-3tréninky plus zápas/týdně

2. Zima (listopad - březen): tréninky v tělocvičně, o několika víkendech přátelské turnaje

3. Jaro (březen - červen): tréninky (plus zápas)

4. Léto (červenec - srpen): volno, starší kategorie v srpnu tréninky

Kolik fotbal stojí?

Je obvyklé, že přípravka a žáci hradí v každém klubu roční příspěvky. Částku najdete v sekci oddílové příspěvky. Pokud jsou v plánu soustředění, hradí se zvlášť.

Co sportovní potřeby?

Společné jednotné vybavení je super souprava a dresy. Image týmu bývá žádoucí a je zajímavá. Není to nezbytná investice. Pokud se nenajde sponzor, záleží na dohodě klubu s rodiči a na schválení rozpočtu na toto vybavení. Sportovní oblečení je zřejmě jasné. Zaměřím se spíše na to, bez čeho se (téměř) neobejdete:

Kopačky

Kopačky jsou základem správné výbavy každého fotbalisty. Záleží jen na tom, kolik jste připraveni zaplatit.

Moje zkušenost a doporučení: Kopačky v každém případě kupte co nejdříve. Nemusíte řešit velkou investici. Špunty zabezpečí lepší stabilitu na trávě, zvláště na mokré. Seženete kopačky na různé druhy povrchů. Pro děti jsou dostačující sálovky do haly a lisovky – většinou pro universální použití od tvrdého po měkký povrh .Zakázány jsou kopačky s vyměnitelnými kolíky, které jsou určeny až pro starší kategorie hráčů. Zpočátku tedy ani nemusíte klást důraz na dlouhou životnost, protože dětem roste noha rychle, první kopačky zničit nestihnou.

Míč

Bez míče se prostě fotbal hrát nedá. Jak má správný fotbalový míč vypadat, určují fotbalová pravidla. Hlavně musí být kulatý. A je vyroben z kůže nebo z umělé hmoty. Důležitá je ale i jeho velikost. Nejmladší přípravka hraje s míčem velikosti číslo 3 (hmotnost 250-310 gramů). Starší přípravka má míč o velikosti 4 (hmotnost 290 gramů). Mladší žáci mají míč číslo 4 hmotnost do 330 gramů).

Optimální je, aby měl každý hráč míč na každém tréninku. Míče zajišťuje náš oddíl.

Bunda

Důležitá součást tréninkového vybavení.

Zkušenost a doporučení: Nekupujte bundu, do které dítě doroste. V té se špatně pohybuje. … Šusťáková bunda je hlavně do pošmourného počasí, toho fotbalový podzim i jaro nabídne dostatečně. Neřešte vodní sloupec - super kvalitní voděvzdorný materiál je tady zbytečná investice. Trénink trvá hodinku a půl. Před slejvákem uteče i trenér. Poprchávání, mrholení či dešti bude bunda po tuto dobu vzdorovat. Když to nevydrží celý trénink – nejsme z cukru! Stačí potom vklouznout rychle do sucha! Bundu určitě kupte.

Funkční tričko  

Výborná věc - v zimě s dlouhým rukávem v létě jen tílko. Nové materiály odvádí pot a tělo je v suchu.

Láhev

Pitný režim je důležitý!

zkušenost a doporučení: Dejte dítěti pití na každý trénink a zápas. Na trénink cca půllitrovou plastovou láhev. Stačí pitná voda. V chladném období se nám osvědčili nerezové nebo jiné termoláhve s teplým nápojem. Pití není studené a děti nejsou potom nemocné.

 

Chrániče

Chrání holeně a některé i achilovky, povinné jsou na zápas, kluci si je často berou i na tréninky.

 

Zápasy

na zápasy na hřištích soupeřů zajišťují dopravu dětí rodiče . Zápasy se hrají převážně v Plzni a nejbližším okolí.
 

Pomohlo? Máte další dotazy? Ptejte se!

 

Těšíme se na děti a spolupráci s Vámi

 

trenéři mládeže odd.kopané